Ryzyko wadliwej dokumentacji projektu – rozpoznanie i reagowanie. Janusz Rybka, Iwona Rybka
04 lutego 2016, godz. 18:00, hotel Jana Pawła II we Wrocławiu
Zapraszamy na kolejne otwarte seminarium Dolnośląskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska sponsorowane przez firmy: ELEKTROTIM S.A. oraz PROCOM SYSTEM S. A..
Na wydarzenie można się zarejestrować poprzez formularz na stronie EventBrite.
W ramach tematu “Ryzyko wadliwej dokumentacji projektu – rozpoznanie i reagowanie”, swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie realizacji projektów budowlanych z uwzględnieniem przepisów unijnych, podzielą się:
- dr inż. Janusz Rybka – prywatny przedsiębiorca budowlany, członek SIDiR, konsultat Funduszy Europejskich i Projektów Banku Światowego, członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i wieloletni szkoleniowiec,
- dr inż. Iwona Rybka – specjalistka w zakresie roszczeń inwestycyjnych w budownictwie oraz w dziedzinie międzynarodowych procedur przetargowych wg procedur FIDiC, Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
Problem przekroczenia kosztów ponad planowane oraz wydłużenia czasu realizacji projektów dotyczy wielu przedsięwzięć i to w każdej dziedzinie. Jest wiele czynników wywołujących ten stan rzeczy. Wiele z tych zdarzeń można przewidzieć i przygotować się do ich wystąpienia, dokonując oceny ryzyka, w tym identyfikacji oraz pomiaru zdarzeń niepożądanych a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia takich okoliczności lub przynajmniej złagodzić ich skutki. W skutecznym zarządzaniu projektem szczegółowe zbadanie wszystkich zdarzeń ryzyka nie jest możliwe. Celowe jest więc skupienie się na tych, które charakteryzują się największym prawdopodobieństwem wystąpieniem i najdotkliwszymi skutkami w tym najsilniejszym wpływie na koszt i czas trwania projektu. Takim najczęściej występującym zagrożeniem jest wadliwa dokumentacja projektu.
Elementem przewodnim spotkania jest omówienie najczęściej występującego zagrożenia projektów jakim jest wadliwa dokumentacja kontraktowa. Na spotkaniu zostaną wskazane także możliwości zaplanowania przebiegu projektu z uwzględnieniem minimalizacji przedstawionych zagrożeń. Spotkanie będzie miało formę wykładu z elementami warsztatów oraz analiz rzeczywistych przypadków.
W drugiej części spotkania, formule Hyde-Park, pani dr inż. Grażyna Hołodnik-Janczura zaprezentuje koncepcję priorytetowania wymagań. Zmiany w zarządzaniu projektami informatycznymi, skupione pod nazwą Lean i Agile, dla firm podejmujących próbę ich wdrożenia nie jest proste, ale zachęcające, ponieważ dotyczy doskonalenia sposobów na osiąganie zarówno satysfakcji klienta, jak i sukcesu projektu. Ale budzą również niepokój, ponieważ zalecają odchodzenie od tzw. „ciężkich” metod deterministycznych. Stąd też, pojawia się potrzeba prowadzenia badań, co kryje się pod hasłem „Agile” w realnych projektach. Jednym z interesujących i ważnych aspektów jest nadawanie pierwszeństwa wymaganiom użytkownika i to zagadnienie jest przedmiotem przygotowanego badania.
AGENDA | |
17:30 | Networking |
18:00 | Powitanie; newsy z IPMA Łukasz Sienkiewicz, V-ce Przewodniczący DGR IPMA Polska |
18:15 | Jak identyfikować, oceniać i minimalizować ryzyka projektowe na etapie analizy dokumentacji kontraktu? – część I Janusz Rybka, Iwona Rybka |
19:00 | Przerwa |
19:15 | Jak identyfikować, oceniać i minimalizować ryzyka projektowe na etapie analizy dokumentacji kontraktu? – część II Janusz Rybka, Iwona Rybka |
20:00 | Hyde Park – Priorytetowanie wymagań Grażyna Hołodnik-Janczura |
Tematyka spotkania obejmuje następujące elementy kompetencji wg Wytycznych Kompetencji IPMA (NCB3.0) stanowiących podstawę certyfikacji IPMA-4-L-C:
1.01 Sukces zarządzania projektem, 1.02 Interesariusze, 1.03. Wymagania i cele projektu, 1.04 Ryzyko: zagrożenia i szanse, 1.05 Jakość, 1.06 Organizacja projektu, 1.08 Rozwiązywanie problemów, 1.14 Zamówienia i kontrakty, 1.15 Zmiany, 1.16 Kontrola i raporty, 1.18 Komunikacja, 2.11 Negocjowanie, 2.12 Konflikty i kryzysy, 2.13 Wiarygodność, 3.06 Działalność gospodarcza, 3.11. Prawo.
Zarejestrowani uczestnicy spotkania, posiadacze certyfikatów IPMA uzyskują 6 JAP (Jednostka Aktywności Projektowej), wymagane przy recertyfikacji.
Osoby zainteresowane wystąpieniem w formule Hyde Parku mogą zgłaszać swoje propozycje przed spotkaniem (dolnoslaska-gr@ipma.pl) lub w trakcie spotkania.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny – obowiązuje rejestracja.
Pierwszeństwo udziału w spotkaniu mają członkowie IPMA Polska, pozostali zainteresowani – w miarę wolnych miejsc, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
PRELEGENCI
Janusz Rybka: doktor nauk technicznych, inżynier inżynierii środowiska. Prywatny przedsiębiorca od ponad 17 lat. Członek Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców, konsultant FIDIC oraz Biura Koordynacji Projektów Banku Światowego, członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Arbiter z listy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Ekspert Kształcenia i Akredytacji Kadr Unii Europejskiej, Konsultant Funduszy Europejskich. Szkoleniowiec z kilkunastoletnim stażem. Wykładowca na studiach podyplomowych wielu uczelni. Autor oraz współautor publikacji i książek.
Iwona Rybka: doktor nauk technicznych. Inżynier budownictwa. Niezależny Konsultant. Członek zwyczajny SIDIR. Posiada przygotowanie zawodowe w dziedzinie międzynarodowych procedur przetargowych i realizacji inwestycji według wzorców FIDiC, Banku światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Głównym obszarem jej zainteresowań jest ryzyko występujące w procesie realizacji przedsięwzięć budowlanych. Jest autorem i współautorem wielu publikacji z zakresu organizacji i zarządzania w budownictwie. Obecnie pełni funkcję specjalisty do spraw roszczeń dot. inwestycji obejmującej projektowanie i wykonawstwo drogi ekspresowej S3.
SPONSORZY WYDARZENIA
ELEKTROTIM S.A. wykonuje instalacje i sieci elektryczne oraz elektroenergetyczne, jak również systemy automatyki dla budownictwa, przemysłu i energetyki. Misja ELEKTROTIM S.A. brzmi: “BEZPIECZNIE DOSTARCZAMY WARTOŚCI ISTOTNE DLA KLIENTÓW”.
Spółka podejmuje się realizacji różnorodnych zadań – od projektów budowlanych, przez wykonawstwo i serwis instalacji elektrycznych i słaboprądowych, wykonawstwo sieci elektrycznych i energetycznych, teletechnicznych, budowę linii i stacji WN, produkcję rozdzielnic elektrycznych, produkty związane z inżynierią ruchu drogowego – aż po zarządzanie wielobranżowymi projektami.
Spółka aktywnie uczestniczy w realizacji projektów w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, udzielając wsparcia rzeczowego i finansowego w zakresie ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sportu. Od wielu lat Spółka prowadzi program „ELEKTROTIM Szkołom”. Elementem programu jest m.in. autorski konkurs pod nazwą „Elektryzująca Pasja”, skierowany do uczniów szkół technicznych. ELEKTROTIM od lat wspiera działania sportowe młodzieży.
PROCOM SYSTEM S.A. działa na polskim rynku od 1989 r., oferując kompleksową realizację zadań z zakresu automatyki przemysłowej, instalacji elektrycznych, instalacji niskoprądowych, systemów ochrony środowiska oraz autorskich aplikacji informatycznych.
Wysoki poziom usług jest wynikiem stosowania niezawodnych urządzeń renomowanych firm, wykorzystywania najnowszych technologii oraz wysokich kwalifikacji naszych specjalistów.
Wśród dotychczasowych Klientów PROCOM SYSTEM znajduje się wiele polskich i zagranicznych przedsiębiorstw.