W przedwakacyjnych nastrojach praktycy project managementu z Dolnego Śląska wzięli udział w 55. spotkaniu zorganizowanym 22 czerwca br. przez Dolnośląską Grupę Regionalną IPMA Polska. Tym razem gościliśmy w murach Uniwersytetu SWPS – organizatora Studiów Podyplomowych “Zarządzanie projektami”.
Gościem wydarzenia był Krzysztof Witkowski – Certified Senior Project Manager IPMA-B z 20-letnią praktyką, trener w obszarze zarządzania strategicznego i zarządzania projektami. Wspomniał swoje związki z Wrocławiem jako absolwent ówczesnych Lotniczych Zakładów Naukowych. A prowadzący spotkanie Artur Marsy podkreślił jego wieloletnią współpracę z IPMA m.in. jako asesora wiodącego IPMA Polish Project Excellence Award czy asesora certyfikacji PMów 4-L-C, za które to działania uhonorowany został w ubiegłym roku nagrodą Atlas Project Managementu.
Spotkanie dotyczyło fundamentalnej kwestii – wartości, jaką dostarczają realizowane projekty. By dobrze podejść do tego zagadnienia, nie można zatrzymać się tylko na uzasadnieniu biznesowym i złotym trójkącie PMa. Trzeba popatrzeć znacznie szerzej na cele strategiczne, różne grupy beneficjentów, a przede wszystkim sprawdzać czy założenia nadal są aktualne. Do tego celu potrzebne są zdefiniowane miary wartości (nie zawsze ilościowe), ale regularnie aktualizowane. Do tego też potrzebna jest odwaga, aby podejmować czasem niepopularne decyzje, wtedy kiedy jest to konieczne.
Na konkretnym przykładzie Krzysztof pokazał, że projekt, który z punktu widzenia pierwotnych założeń dot. czasu, budżetu i zakresu kompletnie rozminął się z planem – przyniósł wartość jego sponsorowi i to dużo większą niż pierwotnie oczekiwana. Było to możliwe dzięki ścisłemu powiązaniu go ze strategią firmy, strategią adaptującą się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia (czynniki makroekonomiczne, konkurencja, potrzeby rynku itp.). Tylko wychodzenie poza ramy trójkąta PMa, dało nadspodziewaną wartość biznesową i zadowolenie różnych grup interesariuszy. Na tyle duże, że projekt w 2015 roku został zwycięzcą polskiej edycji konkursu Project Excellence Award.
Druga część spotkania miała na celu utrwalenie wiedzy poprzez doświadczanie. Autorski warsztat Wieża okazał się doskonałą ku temu metodą. Z pozoru proste ćwiczenie, polegające na budowaniu wieży z klocków przy podanych założeniach i zdefiniowanych celach, mocno się skomplikowało po wprowadzeniu nieoczekiwanych zmian (otoczenie projektu, na które nie mamy wpływu). Emocje, które temu towarzyszyły i podsumowanie warsztatów, nazywające nasze lessons learned, sprawiły, że wiedza i refleksje z pewnością zostaną z nami na dłużej.
Póki co cieszmy się więc latem, a jesienią zapraszamy na kolejne wydarzenia Dolnośląskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska:
- wrzesień: Spotkanie Integracyjne dla członków IPMA i naszych sympatyków
- październik: Spotkanie 56. – z doświadczeń PMa z przeszłością w HR: miękkie praktyki przeniesione do projektu (m.in. skuteczny onboarding członków zespołu)
- listopad: Warsztaty – wycena metodą story points
- grudzień: Spotkanie 57.
Ich szczegóły podamy wkrótce na naszym profilu LinkedIn oraz w newsletterze IPMA. Zostańmy w kontakcie i do zobaczenia po wakacjach!