Jak motywować członków Zespołu Projektowego do kreatywności i brania na siebie odpowiedzialności? W jaki sposób formułować wymagania? Na te pytania odpowie Pani Joanna Czarnecka.
07 kwietnia 2016, godz. 18:00, hotel Jana Pawła II we Wrocławiu
Zapraszamy na kolejne otwarte seminarium Dolnośląskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska sponsorowane przez firmy: ELEKTROTIM S.A. oraz PROCOM SYSTEM S. A..
Na wydarzenie można się zarejestrować poprzez formularz na stronie EventBrite.
W ramach tematu “Myślenie prowokatywne w zarządzaniu – czyli rzecz o tym jak oddawać ludziom odpowiedzialność i jak ich «odtruwać»”, swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się:
- Pani Joanna Czarnecka – coach, trener i konsultant.
Motywem przewodnim prezentacji będzie tematyka, z którą PM spotyka się na co dzień starając się rozwiązać problemy relacji w Zespole Projektowym, wynikłych ze stwierdzenia, że:
“Moi ludzie nie są kreatywni.
Co i rusz przychodzą do mnie z problemami, które mogliby rozwiązać sami.
Niby robią, ale niewiele się zmienia.”
Te i podobne zwroty słyszymy na większości warsztatów. Najczęściej ich głównym źródłem jest (tak wiemy, to jest niepopularne) szef. Zbyt opiekuńczy, zbyt dyrektywny, zbyt „ekspercki”. Każdemu jest bliżej do jednego z tych stylów zarządzania. Niektórzy wiedząc, że żaden nie jest idealny – tkwią gdzieś pośrodku. Też nie dobrze. A co by było gdyby stosować jednocześnie oba? Uruchamiać ludzi do myślenia, działania i brania odpowiedzialności, jednocześnie móc wymagać? Wszystko w dobrej atmosferze. Jednym ze sposobów na to jest myślenie prowokatywne. Nie narzędzie, nie styl zarządzania, ale pewien sposób myślenia o swojej roli jako osoby zarządzającej i swojej relacji do współpracowników lub / i klientów…
AGENDA
17:30 Networking
18:00 Powitanie; newsy z IPMA Łukasz Sienkiewicz, V-ce Przewodniczący DGR IPMA Polska
18:15 Jak motywować członków Zespołu Projektowego do kreatywności i brania odpowiedzialności? W jaki sposób formułować wymagania? – część 1 Joanna Czarnecka
19:15 Przerwa
19:30 Jak motywować członków Zespołu Projektowego do kreatywności i brania odpowiedzialności? W jaki sposób formułować wymagania? – część 2 Joanna Czarnecka
20:45 Podsumowanie seminarium Łukasz Sienkiewicz, V-ce Przewodniczący DGR IPMA Polska
Tematyka spotkania obejmuje następujące elementy kompetencji wg Wytycznych Kompetencji IPMA (NCB3.0) stanowiących podstawę certyfikacji IPMA-4-L-C:
1.01 Sukces zarządzania projektem, 1.06 Organizacja projektu, 1.07 Praca zespołowa, 1.08 Rozwiązywanie problemów, 1.12 Zasoby, 1.15 Zmiany, 1.18 Komunikacja, 2.01 Przywództwo, 2.02 Zaangażowanie i motywacja, 2.04 Asertywność, 2.06 Otwartość, 2.07 Kreatywność, 2.10 Konsultowanie, 2.12 Konflikty i kryzysy, 2.15 Etyka, 3.08 Zarządzanie zasobami ludzkimi.
Zarejestrowani uczestnicy spotkania, posiadacze certyfikatów IPMA uzyskują 6 JAP (Jednostka Aktywności Projektowej), wymagane przy recertyfikacji.
Osoby zainteresowane wystąpieniem w formule Hyde Parku mogą zgłaszać swoje propozycje przed spotkaniem (dolnoslaska-gr@ipma.pl) lub w trakcie spotkania.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny – obowiązuje rejestracja.
Pierwszeństwo udziału w spotkaniu mają członkowie IPMA Polska, pozostali zainteresowani – w miarę wolnych miejsc, zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
PRELEGENT
Joanna Czarnecka – Coach, trener, konsultant
Od 2002 roku współpracuje zarówno z indywidualnymi osobami, jak i z całymi zespołami budując sprawność organizacji. Przepracowała około 6000 godzin szkoleniowych. Opierając się na zasobach i wartościach z dużą skutecznością działa w trudnych przypadkach związanych z pracą na przekonaniach i postawie, konfliktem, przeprowadzaniem przez zmianę oraz wypaleniem zawodowym. Wspiera procesy negacyjne. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów oraz wdrożeń związanych z budowaniem efektywności działania, motywacji oraz tożsamości zespołów. W treningach wprowadza elementy coachingu systemowego i zespołowego. Jest autorką wielu nowatorskich rozwiązań projektowych dotyczących zmiany kultury organizacyjnej w złożonych strukturach organizacyjnych.
SPONSORZY WYDARZENIA
ELEKTROTIM S.A. wykonuje instalacje i sieci elektryczne oraz elektroenergetyczne, jak również systemy automatyki dla budownictwa, przemysłu i energetyki. Misja ELEKTROTIM S.A. brzmi: “BEZPIECZNIE DOSTARCZAMY WARTOŚCI ISTOTNE DLA KLIENTÓW”.
Spółka podejmuje się realizacji różnorodnych zadań – od projektów budowlanych, przez wykonawstwo i serwis instalacji elektrycznych i słaboprądowych, wykonawstwo sieci elektrycznych i energetycznych, teletechnicznych, budowę linii i stacji WN, produkcję rozdzielnic elektrycznych, produkty związane z inżynierią ruchu drogowego – aż po zarządzanie wielobranżowymi projektami.
Spółka aktywnie uczestniczy w realizacji projektów w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, udzielając wsparcia rzeczowego i finansowego w zakresie ochrony zdrowia, edukacji, kultury i sportu. Od wielu lat Spółka prowadzi program „ELEKTROTIM Szkołom”. Elementem programu jest m.in. autorski konkurs pod nazwą „Elektryzująca Pasja”, skierowany do uczniów szkół technicznych. ELEKTROTIM od lat wspiera działania sportowe młodzieży.
PROCOM SYSTEM S.A. działa na polskim rynku od 1989 r., oferując kompleksową realizację zadań z zakresu automatyki przemysłowej, instalacji elektrycznych, instalacji niskoprądowych, systemów ochrony środowiska oraz autorskich aplikacji informatycznych.
Wysoki poziom usług jest wynikiem stosowania niezawodnych urządzeń renomowanych firm, wykorzystywania najnowszych technologii oraz wysokich kwalifikacji naszych specjalistów.
Wśród dotychczasowych Klientów PROCOM SYSTEM znajduje się wiele polskich i zagranicznych przedsiębiorstw.