18 czerwca 2020 roku Dolnośląska Grupa Regionalna IPMA Polska po raz drugi spotkała się na webinarze. Taka – już trudno powiedzieć, że niecodzienna – forma spotkań. Pozwala ona na dołączenie nowych sympatyków spoza Wrocławia i okolic.
Gościem spotkania był Piotr Susz, znany z wizyty studyjnej w firmie logistycznej 3LP. Wtedy, dzięki niemu uczestnicy zobaczyli i zrozumieli na konkretnych przykładach, na czym polega prawdziwa logistyka. I jak różne systemy logistyczne mogą kryć się pod jednym dachem hali magazynowej. Taka też jest idea wizyt studyjnych. Abyśmy poznawali rozwiązania i pomysły z innych branż. I nauczyli się szukać tych, które zainspirują nas do działań w naszej branży.
Tym razem tłem projektowym zagadnienia, jakim jest Interim Management, był projekt zrealizowany dla dużej firmy z branży techniki grzewczej i sanitarnej – Euroterm TGS. Takie rozwiązanie zarządcze wydaje się optymalne na czas podnoszenia się z kryzysu.
Piotr przedstawił po kolei, skąd bierze się Interim Manager w organizacji, do jakich wyzwań zostaje ściągnięty i jak zjednuje sobie ludzi w “obcej” firmie. Następnie omówił kluczowe składowe projektów prowadzonych przez Interim Managera. Zwrócił przy tym uwagę na należyte opomiarowanie rzeczywistości zastanej. W ten sposób w oparciu o doświadczenie i dane rynkowe możemy wyznaczyć pożądane cele i dokonywać systematycznych pomiarów rezultatów prowadzonych działań projektowych. Wszystko zilustrowane zostało przykładami sprawdzonych KPI z branży logistycznej oraz przydatnych narzędzi, np. do zarządzania zmianą.
Porównując role Interim Managera i Project Managera, Piotr wyjaśnił, że różni ich szerszy zakres odpowiedzialności tego pierwszego, np. za struktury liniowe. Zwrócił przy tym uwagę na rolę dobrego systemu premiowego w motywowaniu do osiągania założonych celów.
Jak zawsze było bardzo interesująco i gęsto od inspirujących odniesień do praktycznych metod i narzędzi. Kto nie był – zapraszamy do obejrzenia zagrania całego webinaru. Do naszej relacji załączamy również prezentację Piotra oraz notatkę graficzną autorstwa Andrzeja Gajewskiego.
Piotrze, dziękujemy za otwartość na dzielenie się swoją wiedzą i inspirowanie innych. Zapraszamy więc za dwa lata z kolejnym ciekawym projektem.