#51 ScrumBan = Scrum + Kanban. Czyli co konkretnie?

ScrumBan = Scrum Kanban. Czyli co konkretnie?

Studium przypadku użycia ScrumBana w wielozespołowym środowisku Agile.

Agile jest modny i sexi. Jest też trudniejszy niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Łatwo się o nim czyta, dużo trudniej używa na co dzień, zwłaszcza w dużych środowiskach wytwórczych i w pracy przy złożonych rozwiązaniach.
Nie jest trudne znalezienie przewodnika po Scrumie i przykładów jego implementacji. Nie stanowi wyzwania uczenie się o Kanbanie. To już praktycznie klasyka. Ze ScrumBanem jest nieco trudniej. Potocznie jest to połączenie Scruma z Kanbanem, a ramach którego czerpiemy z obu metod to co najlepsze. No niewiele to mówi. Można też wyczytać, że ScrumBan polega na tym, że używamy Scruma, ale w ramach sprintu monitorujemy postęp realizacji za pomocą tablicy Kanban. Owszem, wielu z nas tak robi (pewnie każdy kto używa Scruma w Jirze), ale czy na tym polega metoda ScrumBan? Nie sądzę.

Przez większość mojego życia zawodowego nie zaprzątałem sobie głowy roztrząsaniem tego, czym jest ScrumBan, używałem albo Scruma albo Kanbana w zależności od charakteru pracy i wyzwań zespołu. Zmieniło się to, kiedy w wielozespołowym środowisku, gdzie na poziomie zespołu używamy Scruma albo Kanbana a na poziomie programu i portfela SAFe’a, parę zespołów zwróciło się do mnie z takim wyzwaniem:
“Niby mamy Scruma, ale nie za bardzo spełniamy jego założenia. Myśleliśmy o Kanbanie, ale on też nie oddaje charakteru naszej pracy. Rozważamy ScrumBana, bo czujemy że czerpiemy po trochę z obu metod, ale nie wiemy tak dokładnie czym on jest i jak go stosować. Co Ty na to?”

Musiałem zatem zastanowić się, co w ekosystemie, w którym ponad trzydzieści zespołów pracuje nad jednym rozwiązaniem mógłby oznaczać ScrumBan. Nie znalazłem przekonujących mnie materiałów, więc po swojemu, we współpracy z zespołami i ich Scrum Masterami, ułożyliśmy czym dla nas może być ScrumBan.
Podzielę się swoimi doświadczeniami.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Łukaszem Dolińskim, SAFe Program Consultant’em, podczas którego Łukasz opowie o:

  • wyzwaniu jakim jest ScrumBan
  • czym jest Scrum i w jakich zespołach go stosujemy
  • czym jest Kanban i w jakich zespołach go stosujemy
  • nakreśli kontekst wynikającego z funkcjonowania zespołów w SAFe
  • wymaganiach wobec zespołów
  • tym jak wygląda ‘nasz’ ScrumBan, czyli co wzięliśmy ze Scruma, a co z Kanbana i dlaczego.
Prowadzący:
Łukasz Doliński – SAFe Program Consultant

Na co dzień zarządza grupami projektów (programy, portfele) oraz dba o dojrzałość projektową organizacji, głównie w obszarze IT i rozwoju produktów. Łączy perspektywę biznesową z techniczną i organizacyjną, bo równoważenie tych trzech perspektyw jest kluczowe dla sukcesu wszelkich przedsięwzięć w organizacji.
Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się w roli trenera, konsultanta i wdrożeniowca SAFe.
Prowadzi największy w Polsce blog z zakresu skalowania Agile http://atscale.pl

Zapraszam do kontaktu:
LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/lukaszdolinski/

Do zobaczenia!

Wydarzenie zostało zakończone.

Harmonogram

Agenda

17:55 - 18:00
logowanie uczestników
18:00 - 18:10
otwarcie
18:10 - 19:10
prelekcja
19:10 - 19:30
podsumowanie części merytorycznej, sesja pytań
19:30 - 19:40
zakończenie

Data

gru 10 2020
Expired!

Czas

18:00 - 20:00

Koszt

bezpłatne

Więcej informacji

REJESTRACJA

Lokalizacja

webinar

Organizator

Dolnośląska Grupa Regionalna IPMA Polska
Telefon
-
Email
dolnoslaska-gr@ipma.pl
Strona WWW
http://www.dsgr.ipma.pl

Jesteśmy przekonani, że wiedza, kompetencje, doświadczenie i sieć kontaktów mogą wnieść istotny wkład w rozwój regionu. Dlatego chcemy rozwijać w regionie kompetencje indywidualne i instytucjonalne w zakresie zarządzania projektami. Prezentować doświadczenia, nowe idee tworząc grunt do wymiany poglądów i opinii. Budujemy regionalne forum, które będzie miejscem do nawiązywania i utrzymywania kontaktów w gronie osób i instytucji zajmujących się projektami w regionie. Chcemy promować w regionie profesjonalne zarządzanie projektami oraz budować uznanie i prestiż dla grupy zawodowej Project Managerów. Nasze działania adresujemy do wszystkich zainteresowanych projektami, niezależnie od branży, poziomu dojrzałości w zarządzaniu projektami czy przynależności do organizacji. Nie promujemy żadnej konkretnej metodyki ani narzędzi - dzielimy się doświadczeniami i upowszechniamy najlepsze praktyki. Podstawową formą naszego działania są cykliczne spotkania nt. zarządzania projektami. Zapraszamy do udziału w spotkaniach i współpracy przy budowaniu regionalnej społeczności osób związanych z Project Management'em.

REJESTRACJA

Nadchodzące wydarzenia

Nie odnaleziono wydarzeń!

Archiwum wydarzeń

Zobacz jakie wydarzenia organizowaliśmy do tej pory. Tu znajdziesz nasze archiwum.

Back To Top