#51 ScrumBan = Scrum + Kanban. Czyli co konkretnie?
ScrumBan = Scrum Kanban. Czyli co konkretnie?
Studium przypadku użycia ScrumBana w wielozespołowym środowisku Agile.
Agile jest modny i sexi. Jest też trudniejszy niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Łatwo się o nim czyta, dużo trudniej używa na co dzień, zwłaszcza w dużych środowiskach wytwórczych i w pracy przy złożonych rozwiązaniach.
Nie jest trudne znalezienie przewodnika po Scrumie i przykładów jego implementacji. Nie stanowi wyzwania uczenie się o Kanbanie. To już praktycznie klasyka. Ze ScrumBanem jest nieco trudniej. Potocznie jest to połączenie Scruma z Kanbanem, a ramach którego czerpiemy z obu metod to co najlepsze. No niewiele to mówi. Można też wyczytać, że ScrumBan polega na tym, że używamy Scruma, ale w ramach sprintu monitorujemy postęp realizacji za pomocą tablicy Kanban. Owszem, wielu z nas tak robi (pewnie każdy kto używa Scruma w Jirze), ale czy na tym polega metoda ScrumBan? Nie sądzę.
Przez większość mojego życia zawodowego nie zaprzątałem sobie głowy roztrząsaniem tego, czym jest ScrumBan, używałem albo Scruma albo Kanbana w zależności od charakteru pracy i wyzwań zespołu. Zmieniło się to, kiedy w wielozespołowym środowisku, gdzie na poziomie zespołu używamy Scruma albo Kanbana a na poziomie programu i portfela SAFe’a, parę zespołów zwróciło się do mnie z takim wyzwaniem:
“Niby mamy Scruma, ale nie za bardzo spełniamy jego założenia. Myśleliśmy o Kanbanie, ale on też nie oddaje charakteru naszej pracy. Rozważamy ScrumBana, bo czujemy że czerpiemy po trochę z obu metod, ale nie wiemy tak dokładnie czym on jest i jak go stosować. Co Ty na to?”
Musiałem zatem zastanowić się, co w ekosystemie, w którym ponad trzydzieści zespołów pracuje nad jednym rozwiązaniem mógłby oznaczać ScrumBan. Nie znalazłem przekonujących mnie materiałów, więc po swojemu, we współpracy z zespołami i ich Scrum Masterami, ułożyliśmy czym dla nas może być ScrumBan.
Podzielę się swoimi doświadczeniami.
Zapraszamy Państwa na spotkanie z Łukaszem Dolińskim, SAFe Program Consultant’em, podczas którego Łukasz opowie o:
- wyzwaniu jakim jest ScrumBan
- czym jest Scrum i w jakich zespołach go stosujemy
- czym jest Kanban i w jakich zespołach go stosujemy
- nakreśli kontekst wynikającego z funkcjonowania zespołów w SAFe
- wymaganiach wobec zespołów
- tym jak wygląda ‘nasz’ ScrumBan, czyli co wzięliśmy ze Scruma, a co z Kanbana i dlaczego.
Prowadzący:
Łukasz Doliński – SAFe Program Consultant
Na co dzień zarządza grupami projektów (programy, portfele) oraz dba o dojrzałość projektową organizacji, głównie w obszarze IT i rozwoju produktów. Łączy perspektywę biznesową z techniczną i organizacyjną, bo równoważenie tych trzech perspektyw jest kluczowe dla sukcesu wszelkich przedsięwzięć w organizacji.
Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się w roli trenera, konsultanta i wdrożeniowca SAFe.
Prowadzi największy w Polsce blog z zakresu skalowania Agile http://atscale.pl
Zapraszam do kontaktu:
LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/lukaszdolinski/
Harmonogram
Agenda
- 17:55 - 18:00
- logowanie uczestników
- 18:00 - 18:10
- otwarcie
- 18:10 - 19:10
- prelekcja
- 19:10 - 19:30
- podsumowanie części merytorycznej, sesja pytań
- 19:30 - 19:40
- zakończenie