Mimo okresu wakacyjnego, 16 lipca 2020 roku Dolnośląska Grupa Regionalna IPMA Polska po raz kolejny zorganizowała webinar w ramach cyklicznych spotkań, na których prezentowane są doświadczenia praktyków zarządzana projektami.
Zaprosiliśmy Marka Kabałę, który zarządza projektami urządzeń certyfikowanych w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego. Od 10 lat związany jest z firmą Etteplan, gdzie obecnie pełni rolę konsultanta oraz głównego inżyniera.
Prowadzący zaczął od pytania – Czy uzyskanie certyfikacji bezpieczeństwa zgodnie z wymaganiami normy dla produktu, który już istnieje jest łatwe, trudne, bardzo trudne, a może niewykonalne? Następnie przybliżył podstawowe pojęcia dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Uświadomił słuchaczom bardzo szeroki zakres produktów i urządzeń, który jest regulowany normami bezpieczeństwa. „Źródłem” normalizacji bezpieczeństwa funkcjonalnego jest norma IEC 61508. Kolejne normy ustalają reguły bezpieczeństwa w innych branżach, od urządzeń domowych po przemysł lotniczy.
Marek podkreślał, że myśl o zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowania musi pojawić się na początku definicji wymagań i przejawiać się w całym cyklu życia produktu, do wycofania z eksploatacji włącznie. Celem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zdarzenia, które może zagrozić życiu lub zdrowiu użytkownika.
Prowadzący odniósł się również do kosztów opracowania bezpiecznych produktów w odniesieniu do wymaganych poziomów bezpieczeństwa. Uzyskanie najwyższego poziomu może zwiększyć koszty nawet o 1000%. Co ciekawe, stosowanie systemów redundantnych nie zawsze skutkuje zwiększaniem bezpieczeństwa. Identyczne rozwiązanie inżynierskie podwaja koszt, ale może wprowadzić identyczny błąd!
Przedstawione zostały formalne metody analizy i oceny ryzyka, które powalają na określenie poziomu bezpieczeństwa funkcjonalnego produktu. Na całkowite bezpieczeństwo produktu składają się certyfikowane komponenty użyte do budowy produktu oraz elementy wytworzone w projekcie. Ocena ryzyka obejmuje nie tylko produkt, ale również sposób jego wytwarzana: dokumentację, procedury i narzędzia. Okazuje się, że nawet narzędzia używane do prezentacji danych mogą mieć znaczenie dla oceny bezpieczeństwa.
Jako ważny aspekt budowania bezpiecznego produktu, Marek wskazał „kulturę bezpieczeństwa”. Nie tylko zapewnienie procesów, ale w szczególności sposób działania zespołu. Kultura taka musi opierać się na otwartości i wspólnej odpowiedzialności rozumianej jako współpraca, a nie działanie dążące do szukania winnych.
W podsumowaniu Marek podkreślił, że certyfikację produktu można uznać za rodzaj własności intelektualnej. Produkt może być skopiowany przez konkurencję, ale proces wytwarzanie już nie. Bez odpowiedniego procesu kopia nie będzie miała szans uzyskać wymaganego poziomu bezpieczeństwa.
Webinarium zakończyła jak zwykle sesja pytań i odpowiedzi, która jak całe seminarium odwoływała się do praktycznych doświadczeń prowadzącego. W większości pytania dotyczyły nowych ról projektowych, wydzielenia części bezpiecznej w projekcie, użycia certyfikowanych komponentów, rozwoju produktu w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa, czy kosztów projektu.
Dziękujemy Markowi za podjęcie ciekawego tematu i uświadomienie złożoności problemu zarządzania projektami związanymi z bezpieczeństwem funkcjonalnym.
W załączeniu znajdziecie:
- prezentację,
- notatkę wizualną,
- nagranie na stronie platformy e-learingowej.
Seminarium prowadził Artur Marsy, notatkę wizualną przygotował Andrzej Gajewski, za stronę techniczną webinarium odpowiadał Wojciech Czujowski. Platformę e-learingową udostępniła firma Korbank.
Zapraszamy na kolejne jubileuszowe #50 Seminarium, które mamy nadziej przeprowadzić już w tradycyjnej formie.